Czym są cele spawalnicze? Budowa i przeznaczenie

cele spawalnicze

Spis treści

Prowadzenie prac spawalniczych wymaga zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Do tego celu wykorzystuje się również zautomatyzowane spawarki, które pozwalają na łatwe i szybkie wykonanie prac bez konieczności prowadzenia ich przez pracownika. Aby odbywały się one bezpiecznie, wykorzystuje się do tego celu specjalne cele spawalnicze. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest cela spawalnicza?

Konstrukcje jak cele spawalnicze przeznaczone są do umieszczania w nich robotów spawających. Są one odpowiednio opracowane do tego celu, dzięki czemu pozwalają na prowadzenie prac z naciskiem na bezpieczeństwo i wydajność.

Cele spawalnicze są oferowane w wielu wariantach w zależności od rodzaju robotów, które mają być w nich wykorzystane, a także od rodzaju prac, jakie zamierza się w nich wykonywać. Mogą być one wyposażone w różne strefy, które również są ruchome, a także pozycjonery przeznaczone do odpowiedniego przygotowania przestrzeni do spawania.

Różne warianty cel spawalniczych powodują, że mogą być one specjalnie dopasowane do konkretnego typu robotów, wielkości elementów, jakie przeznaczone są do spawania, a także do dostępnej przestrzeni na hali.

Elementy dodatkowe do cel spawalniczych

Również cele spawalnicze mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, na przykład może być go zintegrowana wentylacja, okno serwisowe pozwalające na szybką kontrolę oraz w panele typu HMI, które umożliwiają łatwe kontrolowanie i zarządzanie pracą robotów spawalniczych.

Dzięki dodatkowym elementom można sprawić, że cele spawalnicze będą optymalnie odpowiadały potrzebom zamawiającego, dzięki czemu realizowanie zadań z wykorzystaniem robotów spawalniczych jest wtedy jeszcze efektywniejsze.

Cele spawalnicze – korzyści z montażu

Przede wszystkim cele spawalnicze zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa pracy z robotami spawającymi. Wyznaczają one strefę ich pracy oraz zapobiegają wypadkom przy pracy wynikającym z wejścia w strefę pracy robota.

Również cele spawalnicze powodują, że prowadzenie prac staje się jeszcze wydajniejsze, ponieważ pozwalają one na odpowiednie pozycjonowanie elementów do spawania, a także na skuteczną kontrolę prowadzonych prac przez operatora.

Gdzie można kupować cele spawalnicze?

Aktualnie cele spawalnicze dostępne są również w Polsce. Ich realizacją zajmują się specjalistyczne firmy, które oferują gotowe cele i mogą również dopasować je do potrzeb klientów dzięki dodatkowym elementom.

Zamówienie celi spawalniczej pozwala wtedy na otrzymanie kompleksowo przygotowanej konstrukcji zgodnie z uzgodnieniami. Obsługa obejmuje również montaż oraz uruchomienie, a także może włączać przeszkolenie załogi. Dostawca zapewnia też wsparcie techniczne w trakcie okresu gwarancyjnego oraz po jego zakończeniu.

Powiązane artykuły