Trudno wyobrazić sobie codzienność bez takich urządzeń jak smartfony, tablety, komputery czy telewizory, które ułatwiają życie i zapewniają nam wielowymiarową rozrywkę. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany nowoczesnych sprzętów stanowi jednak poważne zagrożenie dla stanu naszych oczu. Coraz więcej osób cierpi na cyfrowe zmęczenie wzroku, którego symptomy potrafią stać się niezwykle uciążliwe. Zatem czym charakteryzuje się cyfrowe zmęczenie wzroku i jak mu zapobiegać?
Cyfrowe zmęczenie wzroku – przyczyny
Większość z nowoczesnych urządzeń mobilnych czy sprzętów RTV wyposażonych jest w ekrany, które emitują światło niebieskie (HEV – “High Energy Visible Light”), które w naturze występuje jako składowa światła słonecznego. Z tą różnicą, że w spektrum światła słonecznego stanowi niewielką ilość. Ekrany natomiast generują światło niebieskie o znacznie większej mocy, które niekorzystnie wpływa na kondycję wzroku. Co prawda producenci smartfonów i innych sprzętów stosują różnego rodzaje filtry ograniczające szkodliwość światła HEV, lecz przy wielogodzinnej pracy przy komputerze wciąż jest dużym czynnikiem ryzyka. Do powstawania cyfrowego zmęczenia wzroku przyczynia się również nadwyrężenie oczu, które w celu akomodacji musi nieustannie dopasowywać się do specyfiki współczesnych ekranów.
Cyfrowe zmęczenie wzroku – objawy
Większość z nas, a zwłaszcza ci wykonujący pracę biurową, narzeka na kilka z objawów cyfrowego zmęczenia wzroku i nieświadomie je ignoruje. Do najczęściej występujących dolegliwości należą: zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i kłucie w oku, czyli wszystkie charakterystyczne cechy dla zespołu suchego oka. Do tego często dochodzi również nadwrażliwość na światło czy problemy z ostrością widzenia. Co ciekawe, osoby cierpiące na syndrom komputerowego widzenia zgłaszają również objawy niezwiązanie z jakością widzenia czy dyskomfortem w okolicach oczu. Zalicza się do nich bóle głowy, kręgosłupa, szyi, ramion czy pleców.
Dlatego też osobom spędzającym długie godziny przed ekranem komputera zaleca się kilkuminutowe przerwy na każdą godzinę pracy. W tym czasie warto zwrócić swój wzrok za okno lub wykonać proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie gałki ocznej. Jednym z nich jest wodzenie wzrokiem po liniach okręgu, który wystarczy sobie wyobrazić, uważając jednak, by nie poruszać w tym czasie głową.
Profilaktyka syndromu komputerowego widzenia – okulary
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę oczu przed szkodliwym działaniem ekranów urządzeń są okulary do komputera. Przed ich zakupem warto jednak odwiedzić gabinet okulistyczny lub optometrystę, który zbada nasz wzrok, a w razie wykrycia wady, dobierze odpowiednie szkła korekcyjne. Modele przeznaczone do pracy przy komputerze wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną, która minimalizuje ilość refleksów świetlnych generowanych przez ekrany. Warto również zapytać o możliwość zastosowania powłoki antystatycznej, która przeciwdziała osadzaniu się kurzu na soczewkach okularowych, co również wpływa na komfort widzenia.
Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!