Czy WIBOR wpływa na raty mojego kredytu?

rata kredytu

Spis treści

Należy wiedzieć że wskaźnik ten wpływa na życie milionów Polaków każdego dnia. Tego wysokości zależy wysokość rat kredytu, mogą one drastycznie wzrastać lub obniżyć się. Należy pamiętać że wskaźnik ten jest zmienny i ustalany jest niemal każdego dnia. 

Czym jest WIBOR?

Wskaźnik ten to nic innego jak stopa oprocentowania pożyczek. Na jej podstawie banki udzielają sobie pożyczek. WIBOR to Warsaw Interbank Offered Rate. Wskaźnik ten ustalany jest każdego dnia około godziny jedenastej. Proces ten nazywa się fixing. 

Od wysokości tego wskaźnika zależy również wysokość rat kredytu. Jeżeli kredytobiorca posiada kredyt z oprocentowaniem zmiennym jego rata może wzrastać lub maleć w zależności od tego wskaźnika. 

Wpływ na kredyt

Czy wiesz czego składa się oprocentowanie twojego kredytu?

  • Stopa WIBOR – pamiętaj że ona jest zmienna
  • Stała marża bankowa

Jeszcze raz podkreślam, że wysokość raty kredytu zależy właśnie od wskaźnika WIBOR. Jeżeli wskaźnik ten rośnie wzrasta też rata kredytu. Jeżeli wskaźnik maleje maleje również rata kredytu. 

Rodzaje WIBOR

Wyróżnić można WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M oraz WIBOR 12M. Cyfry oznaczają ilość miesięcy na który ustalany jest wskaźnik. Jeżeli posiadasz kredyt z WIBOR 3M To bank co trzy miesiące przysyła ci aktualizację z wysokością raty kredytu na kolejne trzy miesiące. 

Oznacza to w praktyce że kredytobiorca przez okres trzech miesięcy wie jaka dokładnie będzie wysokość jego raty. Przez te trzy miesiące rata kredytu nie może się zmienić na wyższą, ani niższą.

Pozew przeciw WIBOR

Czy wiesz że w Polsce pierwszą kancelarią która złożyła pozew o unieważnienie wibor byłam kancelarii lex WIBOR? To wibor kancelaria może wnioskować o usunięcie WIBOR z umowy kredytowej, redukcja oprocentowanie kredytu, unieważnienie umowy kredytowej lub zwrot kosztów sądowych. 

Jeżeli chcesz sprawdzić czy twoja umowa kredytowa również zawiera podstawę do tego aby wszcząć postępowanie sądowe zgłoś się do specjalisty który przeanalizuje – bardzo dokładnie Twoją umowę kredytową. 

Czy wskaźnik ten ma wpływ na wszystkie kredyty?

Pamiętaj że wskaźnik ten dotyczy jedynie kredytów które w umowie kredytowej mają zapis o oprocentowaniu zmiennym. Kredyty w których umowach znajduje się zapis o oprocentowaniu stałym nie podlegają stawce WIBOR. 

Dlatego podpisując umowę kredytową zastanów się jakie oprocentowanie będzie dla ciebie bardziej korzystne. Jeżeli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie warto jest sięgać porady eksperta. 

Zbyt wysoka rata

W ostatnim czasie liczne podwyżki sprawiły że wielu kredytobiorców nie stać obecnie na spłatę i regularną obsługę swojego kredytu. To z kolei skłania te osoby do szukania rozwiązań. Jednym z nich jest złożenie pozwu z kancelarią zajmującą się tego typu sprawami. Drugim sposobem jest zmiana oprocentowania kredytu na oprocentowanie stałe. Jednak należy pamiętać że eksperci jednogłośnie mówią o tym że najlepszy czas na to już minął. 

Zmiana oprocentowania na oprocentowanie stałe odbywa się na okres co najmniej pięciu lat. W tym czasie nawet jeżeli stopy procentowe zaczyna maleć ty musisz spłacać kredyt w oprocentowaniu stałym. Dlatego bardzo dokładnie należy przeanalizować tą decyzję gdyż nie można jej cofnąć przez okres pięciu lat. Specjaliści jednogłośnie podkreślają że najlepszy czas na zmiany oprocentowania bo w momencie kiedy wszystko zaczęło drożeć i kiedy zaczęły się podwyżki. Skontaktuj się ze specjalistą który pomoże ci przeanalizować Twoją sytuację i znaleźć rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb. 

Powiązane artykuły