Czy warto inwestować w nieruchomości?

Spis treści

Niemal powszechnym przekonaniem panującym wśród Polaków jest, że na inwestycje w mogą sobie pozwolić jedynie osoby zamożne. Otóż nic bardziej mylnego! Każdy może nabyć nieruchome mienie stosownie do rozmiaru swego kapitału inwestycyjnego. Na przykład już za kilkanaście tysięcy złotych można nabyć garaż w centrum miasta, z którego można czerpać profity. Ponieważ samochodów w dużych miastach przybywa, a miejsc parkingowych ubywa, zawsze znajdzie się chętny do najęcia garażu. To tylko jeden z przykładów, dla których warto inwestować w .

Inną kwestia, dla której korzystnie jest lokować kapitał w nieruchome posiadłości jest bezpieczeństwo. Niższym stopniem ryzyka od inwestycji w odznaczają się jedynie lokaty bankowe i obligacje. Jednak ich stopa zwrotu jest znacznie niższa. Ponadto dochody z możemy czerpać już w okresie ich użytkowania. Oznacza to, że przynoszą dochody także w okresie niekorzystnych sytuacji na rynku. Warto dodatkowo pamiętać o tym, że mimo chwilowego kryzysu, rynek nadal nie jest nasycony i brakuje mieszkań. Innymi słowy, popyt na rynku przewyższa podaż. A ostatecznie, inwestowanie w to najlepszy z instrumentów finansowych chroniących przed inflacją. Ze względu na niski stopień zużycia i rosnące koszty budowy, , w okresie postępującej inflacji, utrzymują, a nierzadko nawet zwiększają swą wartość.

Jedną z niewątpliwych zalet inwestowania w nieruchome mienie jest szeroki wachlarz technik pozwalających na jego kupowanie za cudze pieniądze, lub zmniejszony własny wkład. Mowa tu oczywiście o kredytach hipotecznych, które wciąż są stosunkowo tanie. Dodatkowe udogodnienie stanowi rządowy program „Rodzina na swoim”, w którym rząd spłaca połowę raty kredytu. Dopłata ta będzie nam udzielana przez okres 8 lat, po którym będziemy sami spłacać kredyt na normalnych warunkach. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie RodzinaNaSwoim.pl, natomiast oferty banków odnośnie do kredytów mieszkaniowych na stronie Direct.Money.pl.

Należy pamiętać, że inwestowanie w , pomimo powyższych zalet posiada kilka wad. Przede wszystkim są inwestycją długoterminową. Wprawdzie okres zwrotu uzależniony jest od rodzaju , w którą zainwestowaliśmy, jednak przeważnie jest to okres kilku lat. Niedogodnością w przypadku inwestycji w budynki jest to, że nie można odzyskać części zainwestowanego kapitału. Taka możliwość istnieje w przypadku gruntów, które możemy dzielić na części i oddzielnie sprzedawać. Dodatkowo mienie nieruchome wymaga opieki, co wiąże się z nakładem czasu i pieniędzy.

Powiązane artykuły