Czy prąd zastąpi benzynę?

Spis treści

Pierwszy w Warszawie punkt zasilania pojazdów elektrycznych został oddany do użytku przez RWE Polska w siedzibie firmy przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 41. Pierwszy i nie ostatni…

 

Podobnych punktów powstanie w Warszawie aż 130, które w ramach projektu badawczego finansowanego ze środków unijnych zostaną uruchomione dzięki współpracy RWE Polska i Green Stream Polska oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Aby nie stały bezczynnie, w ramach programu pilotażowego 5 samochodów elektrycznych zostanie przekazanych Urzędowi Miasta st. Warszawy. Dane zebrane na podstawie ich eksploatacji posłużą opracowania planów dalszej rozbudowy sieci. Autorzy projektu badawczego dążą do stworzenia systemu funkcjonalnego i przyjaznego użytkownikowi, który stanie się podstawą do rozwoju elektrycznego ruchu drogowego w stolicy.

 

W ubiegłym roku RWE we współpracy z firmą Daimler oraz Rządem Federalnym Niemiec uruchomiło system eksploatacji samochodów elektrycznych w „e-mobility”. W Berlinie powstanie aż 500 tego typu punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Filip Thon, Prezes Zarządu RWE Polska powiedział dziennikarzom: „Bardzo cieszymy się, że możemy wykorzystać dotychczasowe doświadczenia, współpracując przy pierwszym w Polsce projekcie tego typu. RWE niezmiennie stawia na rozwój technologii przyjaznych środowisku oraz energię odnawialną, dlatego też samochody elektryczne zasilane energią pozyskaną ze źródeł odnawialnych to część naszej wizji przyszłości. Projekt ten jest także modelowym przykładem współpracy sektora prywatnego z władzami lokalnymi i Unią Europejską. To dla nas bardzo cenne doświadczenie i ogromna przyjemność”.

 

Z tego projektu cieszy się również Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m. st. Warszawy: „Zdajemy sobie sprawę, że transport jest jednym z głównych źródeł zagrożeń klimatycznych, dlatego bez wahania inwestujemy w wymianę taboru na bardziej ekologiczny. Chętnie też włączamy się w inicjatywy promujące przyjazne środowisku środki transportu. Cieszę się, że Warszawa – jako pierwsze miasto w Polsce – dołącza do europejskich liderów: Paryża, Londynu czy Berlina, w których podobne punkty do ładowania pojazdów elektrycznych są do dyspozycji mieszkańców”.

tesla Czy prąd zastąpi benzynę?

Przed autami napędzanymi energią elektryczną jest świetlana przyszłość. Już teraz nie ustępują w osiągach pojazdom o napędzie spalinowym, a są o wiele bardziej przyjazne środowisku. Nie emitują spalin do atmosfery, a dzięki cichej pracy silnika, nie powodują wzrostu natężenia hałasu. Pojazdy o napędzie elektrycznym są także dużo tańsze w eksploatacji od samochodów konwencjonalnych. Koszt pokonania 100 km samochodem elektrycznym to około 3 złote, podczas gdy w wypadku pojazdu o napędzie spalinowym suma ta wzrasta do 30-40 złotych.

Powiązane artykuły