Czujniki ruchu w domu – gdzie warto je zastosować?

czujniki ruchu

Spis treści

Za pomocą czujnika ruchu można wykryć ruch, a następnie wykonać inne czynności, na przykład włączyć światło albo alarm. Gdzie najczęściej montowane są tego typu czujniki?

Czujniki ruchu na schodach – bezpieczna klatka schodowa

Najczęściej czujniki ruchu montowane są w domach jednorodzinnych na klatkach schodowych. Pozwalają one wtedy na współpracę z oświetleniem oraz uruchamiają światło wtedy, gdy w ich zasięgu znajdzie się człowiek.

Zamontowanie czujników ruchu przy schodach pozwala więc na podniesienie poziomu bezpieczeństwa domowników, a także zapewnia im większy komfort, ponieważ przy wchodzeniu na klatkę nie trzeba każdorazowo włączać światła.

Warto również wskazać, że za pomocą czujników można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, ponieważ system może również automatycznie wyłączać światło po określonym czasie. Oznacza to, że nie jest ono zużywane nadmiernie, na przykład, gdy domownik zapomni o zgaszeniu go na klatce schodowej.

Czujniki ruchu na zewnątrz domu – większy poziom bezpieczeństwa i wygody

Również montaż czujników ruchu może być bardzo dobrym posunięciem na zewnątrz domu jednorodzinnego.

Są one umieszczane najczęściej w miejscach jak wejście do domu, furtka prowadząca do domu, podwórko, by wykrywać tam osoby i w razie potrzeby włączać oświetlenie. Dzięki temu poprawiają one komfort domowników oraz ich gości, ponieważ zapewniają automatyczne oświetlenie po zmroku, ale również poprawiają bezpieczeństwo, ponieważ mogą zapobiegać wchodzeniu na posesję niepożądanych osób.

Czujniki ruchu w meblach – automatyczne oświetlenie półek i szuflad

Kolejnym zastosowaniem czujników ruchu w domu jest oświetlanie półek i szuflad w meblach. W tym przypadku czujniki ruchu uruchamiają oświetlenie automatycznie, gdy meble są w użyciu, na przykład otworzy się drzwi szafy ubraniowej albo wysunie się szufladę w meblach kuchennych.

Oświetlenie połączone z czujnikami ruchu powoduje, że codzienne korzystanie z mebli jest bardzo komfortowe. Przykładowo nie trzeba włączać światła w całym pomieszczeniu o poranku, gdy jest jeszcze ciemno, ponieważ światło włączy się automatycznie w szafie i pomoże w wybraniu ubrań.

Czujniki ruchu połączone z alarmem – zadbaj o bezpieczeństwo

Ponadto czujniki ruchu znalazły zastosowanie jako element instalacji alarmowych. Po wykryciu ruchu na danym obszarze przekazują one wtedy informację do centrali alarmowej, która może wszcząć alarm.

Nowoczesne systemy alarmowe pozwalają również na przekazywanie informacji o wykrytym ruchu na telefon użytkownika.

Powiązane artykuły