Cudze poznajmy – Tanzania i Zanzibar

Cudze poznajmy - Tanzania i Zanzibar

Spis treści

Gdzie powietrza woń nektaru, a nie baru, ach, na plażach, być na plażach Zanzibaru – tak śpiewał całkiem niedawno Grzegorz Turnau. Cóż więc jest tak wspaniałego na wyspie Zanzibar należącej do Tanzanii i samej Tanzanii dziś przyjrzyjmy się dokładniej.

Tanzania soją nazwę zaczerpnęła od pierwszych liter nazw dwóch terytoriów, które ją tworzą: Zanzibar właśnie i dawna brytyjska kolonia Tanganika. Zanzibar jako niezależne państwo istnieje od 1964 roku, w tym roku wspomniane już terytoria połączyły się tworząc Zjednoczoną Republikę Tanzanii.

127609 4210 Cudze poznajmy   Tanzania i Zanzibar

Źródło: sxc.hu

Tanzania dla miłośników dzikich zwierząt znana jest głównie z wielkiej migracji. W nieokreślonym dokładnie momencie między czerwcem a sierpniem miliony zwierząt wyruszają w daleką podróż na trasie pomiędzy rezerwatem Masai Mara w Kenii a położonej w północno – zachodniej Tanzanii równinie Serengeti. Trudno jest dokładnie wskazać moment, w którym antylopy gnu, zebry i pozostali roślinożercy wyruszą w drogę do rzeki Grumeti.

721953 62539602 Cudze poznajmy   Tanzania i Zanzibar

Źródło: sxc.hu

W Tanzanii odnajdą się także miłośnicy wspinaczek górskich, na granicy tanzańsko – kenijskiej leży góra Kilimandżaro, czyli najwyższy szczyt Afryki i jeden z najwyższych samotnych masywów. Na Kilimandżaro składają się trzy góry, pozostałości po wulkanach Uhuru, Mawenzi i Shira. Stolicą państwa jest Dodoma, miasto wybrane na stolicę ze względu na udogodnienia komunikacyjne. Wielkość stolicy nie jest imponująca, zamieszkuje ją około 330 tysięcy ludzi, czyli mniej więcej tyle ile w Katowicach.

800px kilimanjaro paulshaffner Cudze poznajmy   Tanzania i Zanzibar

Źródło: commons.wikimedia.org

Przenieśmy się teraz na Zanzibar. Ta piękna koralowa wyspa to raj zarówno dla uwielbiających wypoczynek w luksusowych hotelach, jak i dla tych, którzy wybierając się w egzotyczną podróż chcą spróbować jak największej ilości nowych zajęć i przygód. Zanzibar jest doskonałym miejscem dla amatorów nurkowania, snorklowania czy wędkowania na oceanie. Zdjęcia z Zanzibaru wyglądają jak ilustracja raju: lazurowa woda, palmy i czysty piasek, a wszystko to ogrzewane pełnym słońcem, tak właśnie wyobrażam sobie raj. Zwiedzającym koniecznie trzeba zaproponować wizytę w Stone Town, mieście, w którym stykało się wiele kultur, między innymi arabska, perska, indyjska czy nawet chińska. Ta mieszanka gwarantuje fascynujące wrażenia, tym bardziej, że uważana jest za niezmieniającą się od ponad 200 lat kulturalną stolicę Zanzibaru.

426597 85859033 Cudze poznajmy   Tanzania i Zanzibar

Źródło: sxc.hu

Z ciekawostek należy wspomnieć jeszcze, że Zanzibar jest ostoją radykalnego islamu. Od kilku lat stosunki homoseksualne są karane, a w 2006 roku radykalni islamiści zablokowali obchody 60. urodzin Freddie Mercury’ego, który urodził się na Zanzibarze.

Jak widać, nawet w raju nie wszystko jest idealne. Tak czy inaczej gdybyście drodzy Czytelnicy mieli okazję odwiedzenia Tanzanii lub Zanzibaru nie wahajcie się ani chwili.

Powiązane artykuły