Cudze poznajmy – tajemniczy Liban

Cudze poznajmy - tajemniczy Liban

Spis treści

Z czym kojarzy się Liban? Trzeba przyznać, że niełatwo wymienić jakieś skojarzenia jednoznacznie pasujące do tego kraju. Dlatego dziś poznajmy właśnie to państwo.

Liban położony jest na Bliskim Wschodzie nad Morzem Śródziemnym. Sąsiadem Libanu jest Izrael, jest to informacja o tyle znacząca, że turyści przekonani, że podróżując po Bliskim Wschodzie z Izraela pojadą na przykład do Libanu, bo to blisko, mocno się zawiodą. Liban jest państwem arabskim, więc nie ma szans wjechać na jego teren z pieczątką izraelską w paszporcie. Takie zwyczaje dotyczą zresztą nie tylko Libanu, ale także chociażby Algierii. Zostawmy jednak inne państwa arabskie i skupmy się na Libanie.

800px beirutalomari Cudze poznajmy tajemniczy Liban

W 1991 roku zakończyła się tam trwająca 16 lat wyniszczająca wojna domowa i od tego czasu władze państwowe starają się odbudować zniszczenia wojenne. W dużej mierze są to starania owocne, zwłaszcza w sferze gospodarczej. Niemniej podróżując po Libanie z łatwością można zauważyć powojenne zniszczenia, opuszczone kamienice czy ślady po amunicji na fasadzie budynku. Liban, wbrew obiegowym opiniom, jest miejscem bezpiecznym dla cudzoziemców, sporadycznie zdarzają się przypadki okradania zagranicznych turystów, ale pospolici przestępcy są wszędzie. Należy jednak zachować ostrożność w okolicach granicy izraelsko – libańskiej oraz uważać na obozy dla uchodźców palestyńskich, do których nie można wchodzić ot tak. Tak jak we wszystkich państwach arabskich należy zachowywać się szczególnie ostrożnie i spokojnie na osiedlach zamieszkanych przez muzułmanów.

800px baalbekjs 19 Cudze poznajmy tajemniczy Liban

Nie jest jednak tak, że Liban to tylko pozostałości po wojnie i strefy, w których należy zachować ostrożność. Liban to, poza Bejrutem o którym za chwilę, także zapierające dech w piersi zabytki, zwłaszcza ruiny starożytnych miast. Początki państwowości na terenie obecnego Libanu sięgają VII w. p. n. e., to tereny pradawnej Fenicji. Na uwagę zasługuje zwłaszcza miasto Baalbek, w którym zobaczymy między innymi Wielką Świątynię poświęconą Jowiszowi, Świątynię Bachusa czy Świątynię Wenus.

Na zakończenie jeszcze kilka słów o stolicy państwa – Bejrucie. Miasto położone jest nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jest to magiczne miejsce, w którym przeszłość łączy się z teraźniejszością i tradycja przenika się z nowoczesnością. Malownicze typowo arabskie uliczki pełne są butików największych domów mody na świecie, a tuż obok dawnych tradycyjnych budynków pną się na ogromne wysokości nowoczesne biurowce. W Bejrucie kwitnie życie towarzyskie, do nocnych klubów zjeżdżają się młodzi i nieprzyzwoicie bogaci Libańczycy, by bawić się do rana.

800px beirut downtown Cudze poznajmy tajemniczy Liban

Liban jest krajem muzułmańskim lecz bardzo liberalnym, można więc tu spotkać młodych ludzi na stałe mieszkających w krajach o dużo bardziej radykalnych zwyczajach. Przyjeżdżają do Libanu bawić się i odpoczywać, dlaczego by więc im nie towarzyszyć?

Zdjęcia: commons.wikimedia.org

Powiązane artykuły