Cudze poznajmy – Surinam dla ciekawych

Cudze poznajmy - Surinam dla ciekawych

Spis treści

Podróż do Ameryki Południowej zazwyczaj oznacza wizytę w Brazylii, Argentynie lub Peru, a przecież wśród pozostałych państw tego kontynentu jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Surinam.

Surinam to państwo w północno – wschodniej części Ameryki Południowej nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Historia państwa liczy sobie zaledwie 26 lat, do listopada 1975 roku Surinam był kolonią holenderską. Surinam jest także najmniejszym państwem Ameryki Południowej charakteryzującym się dużą gęstością rzek oraz zajmującymi ogromne powierzchnie lasami tropikalnymi. Klimat w Surinamie jest równikowy, co oznacza, że wysokie temperatury utrzymują się przez cały rok i towarzyszą im wysokie opady deszczu. Taki klimat sprawia, że lasy równikowe zajmują około 80% powierzchni kraju, a znaleźć w nich można cenne gatunki roślin i drzew. Warunki naturalne oraz bardzo niska gęstość zaludnienia (2.9 osoby na kilometr kwadratowy) sprawiają, że w Surinamie występuje ogromna różnorodność gatunków zwierząt. W lasach można spotkać coraz rzadziej występujące jaguary czy tukany.

ramphastos toco Cudze poznajmy Surinam dla ciekawych

Nie wszystko jest jednak tak różowe, panujący w Surinamie klimat równikowy sprzyja przeróżnym owadom, chociażby termitom i komarom, na które szczególnie trzeba uważać. Największym miastem Surinamu jest Paramaribo – stolica państwa. Jest to jednak pojęcie względne, gdyż Paramaribo zamieszkuje jedynie około 240 tysięcy ludzi, czyli mniej więcej tylu, ilu w Częstochowie czy Gdyni. Biorąc jednak pod uwagę liczbę ludności zamieszkującą Surinam, w stolicy mieszka prawie 50% mieszkańców Surinamu. Paramaribo to miasto, w którym stykają się kultury i religie. Wielką atrakcją są domy kolonialne, pozostałości po holenderskich kolonizatorach.

800px paramaribo synogogue Cudze poznajmy Surinam dla ciekawych

Zabytki, które należy zobaczyć to świątynie wielu religii, synagoga, meczety, świątynie buddyjskie i chrześcijańskie. Warta uwagi jest Synagoga Neve Shalom, jedyna czynna synagoga w Surinamie i jedna z najstarszych na obu kontynentach amerykańskich, pochodzi z połowy XVII wieku. Pasjonaci natury nie mogą nie odwiedzić Centralnego Rezerwatu Surinamu czy Rezerwatu Galibi znanego na całym świecie jako miejsca lęgowego żółwi lądowych.

800px mtvolzburgsuriname Cudze poznajmy Surinam dla ciekawych

Surinam jest miejscem atrakcyjnym dla zagranicznych turystów, ale wciąż bardzo mało popularnym. Stąd też udając się do Surinamu należy liczyć się z niedogodnościami w podróży, słabo rozwiniętą bazą noclegową oraz wysokimi kosztami.

Zdjęcia: commons.wikimedia.org

Powiązane artykuły