Cudze poznajmy – nieodkryta Botswana

Cudze poznajmy - nieodkryta Botswana

Spis treści

Poznając cudze, byliśmy już w Azji i Ameryce Południowej, żeby pokazać różnorodność możliwości spędzenia wymarzonego urlopu, dzisiaj wybieramy się do Afryki. Omijamy jednak wciąż niebezpieczną północ i lecimy daleko, daleko na południe do Botswany – najbardziej stabilnego afrykańskiego państwa.

clipboard01 Cudze poznajmy nieodkryta BotswanaBotswana ze stolicą w Gaboronie, to jedno z tych afrykańskich państw, które zaprzeczają stereotypowym skojarzeniom z Czarnym Lądem, jak wspomniałam jest to jeden z najbardziej stabilnych i bezpiecznych krajów, z niskim poziomem korupcji i dość wysokim, jak na afrykańskie warunki, poziomem produktu krajowego brutto – słowem Botswana to państwo dość bogate.

Mało tego, ustrój demokratyczny jest tam mocno osadzony i Botswana różni się mocno pod tym względem od innych państw afrykańskich, w których po zakończeniu kolonizacji władze przejmowali kolejni tyrani.

Sukces ekonomiczny, jaki osiągnęła Botswana to zasługa przede wszystkim, odkrytych w połowie lat 60. ogromnych złóż diamentów, obecnie jest to największy eksporter diamentów na świecie. Rocznie Botswana produkuje aż 30 milionów karatów diamentów, czyli 6 ton.

Powierzchniowo Botswana podobna jest do Francji, ale jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to już niecały Paryż. Większość terytorium Botswany jest niezamieszkane przez ludzi, za to najczęstszymi gospodarzami ogromnych terenów są . Mówi się, że Botswana to jeden wielki park narodowy i poniekąd tak jest.

768px elephant close up Cudze poznajmy nieodkryta Botswana

W 1990 roku rząd Botswany chcąc zostawić przyszłym pokoleniom spadek w postaci niezwykłego bogactwa fauny i flory wprowadził nawet projekt mający ograniczyć liczbę turystów odwiedzających kraj. Jednak dla chcącego nic trudnego i bez większych problemów można się do Botswany dostać, trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami pobytu. W zamian jednak dostaniemy niespotykane gdziekolwiek indziej krajobrazy, fascynujące parki narodowe. Jeden z nich, Chobe – najstarszy park narodowy w Botswanie, koniecznie trzeba odwiedzić, na turystów czekają słonie, mnóstwo słoni. W Chobe występuje największa koncentracja słoni na metr kwadratowy na świecie.

gathering food in the okavango Cudze poznajmy nieodkryta Botswana

Botswana to kraj głównie pustynny, większość terytorium zajmuje pustynia Kalahari, to tłumaczy niską ilość ludności i zamieszkanie kraju głównie przez . Ta część, w której jednak da się spotkać człowieka, to jak można się domyślić, delta rzeki – Okawango. Można więc śmiało rezerwować czas na urlop i przygotować się na spotkanie z którymś z 941. gatunków zwierząt żyjących na terenie Botswany.

Miłych wrażeń, ale uważajcie na siebie przy niektórych spotkaniach z dzikimi mieszkańcami Botswany.

Zdjęcia: commons.wikimedia.org

Powiązane artykuły