Wyprawy do Azji zazwyczaj kojarzą się europejskim turystom z wizytą w Indiach, Chinach czy Japonii, ewentualnie z wypoczynkiem na wyspach Oceanu Indyjskiego. Warto zwrócić uwagę na dużo mniejsze państwo na północ od Indii – Nepal, raj dla miłośników dzikiej turystyki.
Szczerze nie polecam urlopu w Nepalu miłośnikom luksusowych hoteli i wszelkich wygód, bo można znaleźć ekskluzywny hotel w Katmandu i wypoczywać tam, nie poznając okolicy. Ale po co? Czy nie lepiej jechać do takiego samego hotelu na Mazurach? Taniej i bliżej. W tym górskim państwie dużo lepiej odnajdą się pasjonaci długich wędrówek, spacerów i turyści lubiący odkrywać różnorodność i inność miejsc, które odwiedzają.
Wśród miejsc najchętniej odwiedzanych przez zagranicznych turystów jest Dolina Katmandu – dolina położona u stóp Himalajów na wysokości około 1350 metrów n.p.m. Dla porównania polska góra Śnieżka (najwyższy szczyt Karkonoszy) ma wysokość 1602 metrów n.p.m. W kole, jakie tworzy Dolina Katmandu znajdują się trzy miasta, które tworzą zamieszkałą przez ponad milion osób aglomerację, są to: Katmandu, Patan i Bhaktapur. Wyruszając w wyprawę Doliną nie wypada nie zwiedzić tych miast, w których krajobrazach królują zapierające dech w piersiach buddyjskie świątynie i pałace. Wytrawni podróżnicy na pewno dostrzegą w kulturze Nepalu wpływy indyjskie i tybetańskie.
Zagorzali wielbiciele trekkingu, choć nie tylko oni, będąc w Nepalu odwiedzą Południowe Sanktuarium Annapurny. Annapurna to dziesiąty pod względem wysokości ośmiotysięcznik na Ziemi. Jednocześnie jedna z najpiękniejszych gór na świecie, dla wytrwałych, którzy przejdą wędrówkę czeka wspaniała nagroda, jak mówią podróżnicy, oczom ukazuje się cyrk lodowcowy otoczony ze wszystkich stron lodowo – skalnymi ścianami. Przejście tej trasy trwa około tygodnia, dla bardziej wytrzymałych jest jeszcze trasa dookoła Annapurny, trwająca około 14 dni. Jest to trasa technicznie niezbyt trudna, ale wymagająca dobrej kondycji i dużej wytrwałości.
Jadąc do Nepalu, poza przygotowaniem sprzętu turystycznego niezbędnego do pokonywania trudów wędrówek, należy zadbać o szczepienia. Zaleca się zwłaszcza szczepienia przeciw chorobom układu pokarmowego. Podróżnicy twierdzą, że każdy kto pierwszy raz przyjeżdża do Nepalu cierpi na zatrucie pokarmowe, ale nie znaczy to, że szczepienia można sobie darować. Mili, lecz biedni mieszkańcy Nepalu prowadzący schroniska, nie zawsze są w stanie zapewnić takim poziom higieny, do jakich przyzwyczajeni są turyści.
Niemniej jednak, wyjazd do Nepalu na pewno pozostanie w pamięci całe życie, a oto przecież w podróżach chodzi.
Źródło: commons.wikimedia.org