Cudze poznajmy – kolorowy Madagaskar

Cudze poznajmy – kolorowy Madagaskar

Spis treści

Dzięki filmowi animowanemu sprzed kilku lat, pierwszym skojarzeniem z Madagaskarem, jest piosenka Wyginam śmiało ciało. I słusznie, film jest fantastyczny, a wszystkich, którzy są pod jego nieustannym wrażeniem zapraszam na Madagaskar.

Ta czwarta co do wielkości wyspa świata leży na południowy wschód od wybrzeży Afryki. Jej powierzchnia to prawie 600 tysięcy kilometrów, czyli prawie dwa razy więcej niż Polski. Madagaskar przez wiele lat był kolonią francuską, niepodległość uzyskał w 1960 roku.

800px ifaty beach madagascar Cudze poznajmy kolorowy Madagaskar

Źródło:commons.wikimedia.org

Miejscami, które koniecznie trzeba odwiedzić są przede wszystkim ścisły rezerwat przyrody Tsingy de Bamaraha oraz Wzgórze Królewskie Ambohimanga. Krajobraz rezerwatu położonego w zachodnim Madagaskarze tworzy wapienny masyw górski, formy powstałe z wapieni to szpiczaste iglice. Od 1990 roku Tsingy de Bamahara jest wpisany na listę dziedzictwa narodowego. Ambohimaga jest natomiast stanowiskiem archeologicznym związanym z przedkolonialnymi władcami oraz miejscem pochówku i kultu religijnego.

800px tsingy 2008 Cudze poznajmy kolorowy Madagaskar

Źródło:commons.wikimedia.org

Na szczególną uwagę zasługuje także stolica państwa o wdzięcznej nazwie Antananarywa. Poza zabytkami z czasów przedkolonialnych każdy turysta powinien odwiedzić targowisko Zoma, drugie co do wielkości targowisko na świecie. Tu, jak nigdzie indziej można poczuć prawdziwe życie miasta, Zoma jest także doskonałą atrakcją dla europejskich turystów. Warto zajrzeć też do kuchni, w której króluje mięso i owoce morza, co jest dość zrozumiałe wobec faktu, że Madagaskar jest wyspą. Madagaskaru to fascynujące połączenie kuchni francuskiej i arabskiej, smakosze na pewno będą zadowoleni.

766px antananarivo city heights Cudze poznajmy kolorowy Madagaskar

Źródło:commons.wikimedia.org

Wracając jednak do filmu Disney’a, w którym istotną rolę odegrały lemury, te zwierzęta są swego rodzaju wizytówką wyspy i bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Poza lemurami warto zwrócić uwagę na ssaka salanoia durelli odkrytego ledwie kilka miesięcy temu, występującego tylko na Madagaskarze. Miłośników przyrody na pewno zainteresuje także fakt, że Madagaskar jest miejscem, w którym rośnie aż 8 gatunków baobabów, których obwody sięgają nawet 45 metrów.

1369559135 92db260a56 Cudze poznajmy kolorowy Madagaskar

Źródło: flickr.com/photos/swh

Jak więc widać bogactwo tej wyspy zafascynuje nawet najbardziej sceptycznych podróżników.

Powiązane artykuły