Cudze poznajmy – dalekie Belize

Cudze poznajmy - dalekie Belize

Spis treści

Gdzie może być Belize, to pewnie pierwsza myśl początkującego podróżnika, który razem z nami poznaje cudze. A w tym malutkim państwie położonym na zachodnim krańcu Karaibów jest co poznawać.

Belize leży na Półwyspie Jukatan, sąsiaduje z Meksykiem od północy i z Gwatemalą od zachodu. Historia niepodległego państwa sięga ledwie 30 lat, 1981 rok to początek suwerennych rządów w tej dawnej kolonii brytyjskiej. Belize należy jednak do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, co wiąże się z tym, że głową państwa jest królowa Elżbieta II. Wracając jednak do geografii, południową granicę Belize stanowi pasmo górskie Maya wraz z najwyższym szczytem w kraju, Victoria Peak o wysokości 1122 m n.p.m., czyli dokładnie o 4 metry niższa od naszej Gubałówki (poznając cudze, nie zapominajmy o swoim).

victoria peak 2 Cudze poznajmy dalekie Belize

Wzdłuż wybrzeża rozciąga się natomiast swoista bariera czy wręcz granica utworzona z koralowych wysepek, wśród których najpopularniejsze to Ambergris Cay i Tarnuffe, które same w sobie mogą stanowić cel wypraw, a nie tylko krótkich wizyt podczas pobytu w Belize. Druga z wymienionych, czyli Tarnuffe to cały atol około 200 wysp które w sezonie zamieszkuje kilkaset osób, głównie turystów – amatorów nurkowania, ale bardzo bogatych amatorów nurkowania. Wiele z wysp należących do atolu Tarnuffe znajduje się w rękach prywatnych, ceny wysp wahają się od 2 do 50 milionów dolarów.

800px bzecaye Cudze poznajmy dalekie Belize

Nie można nie wspomnieć o największej atrakcji turystycznej Belize, czyli Wielkiej Rafie Majów. Ta rozciągająca się na prawie 300 kilometrów rafa koralowa jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Nurkujący tu turyści marzą o znalezieniu ukrytej gdzieś w głębi oceanu skrzyni ze skarbami. Legenda głosi, że wśród wraków statków, które w średniowieczu rozbijały się o rafę znajduje się skrzynia z wielkimi skarbami. W całym Belize można znaleźć ślady Majów, którzy na tych terenach byli już około 1500 roku p.n.e. Jednym z takich śladów jest Altun Ha, czyli religijne i handlowe centrum cywilizacji Majów czy Caracol, w pobliżu którego znajduje się piramida Majów. Jest to jednak miejsce niedostępne w porze deszczowej.

800px caracolfacup o Cudze poznajmy dalekie Belize

Nie sposób nie wspomnieć o mieście San Pedro na wspomnianej już Ambergis Cay, rozsławionej w piosence Madonny La isla Bonita. Ten luksusowy kurort jest miejscem wypoczynku wielu hollywoodzkich gwiazd, jak na przykład Rober DeNiro. Pobyt w hotelach standardem chociaż zbliżonych, do tych które wybierają gwiazdy przekracza wartość kilkumiesięcznej przeciętnej polskiej pensji.

great blue hole Cudze poznajmy dalekie Belize

Żeby jednak nie było tak różowo, ten biedny kraj przeżywa ogromne problemy społeczno – gospodarcze oraz jest jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ameryki Południowej do USA. A w ukrytych dla przeciętnego turysty posiadłościach, do których jedyną drogą jest droga lotnicza mieszkają potentaci narkotykowi. Jeśli chodzi zaś o stolicę Belize, tą funkcję pełni Belmopan. Miasto specjalnie w tym celu wybudowane, po huraganie, który w 1961 roku zniszczył dotychczasową stolicę Belize City. Belmopan jest trzecim co do wielkości miastem w Belize, jest też słabo rozwinięty.

Tak czy inaczej, podróż do Belize nazywanych przez niektórych prawdziwym rajem na ziemi przez innych jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, na pewno będzie niezapomniana.

Źródło: commons.wikimedia.org

Powiązane artykuły