Co warto wiedzieć na temat nauczania początkowego?

Spis treści

Nauczanie początkowe zwane również edukacją wczesnoszkolną czy kształceniem zintegrowanym dotyczy dzieci w wieku od 7 do 9 lat, czyli uczniów klas od I do III. Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat tego okresu w edukacji dziecka? Jak wygląda nauczanie początkowe, co jest w nim najważniejsze?

Edukacja wczesnoszkolna – podstawowe informacje

W edukacji wczesnoszkolnej bardzo ważną rolę odgrywa nauczyciel. Taka osoba musi posiadać specjalne kwalifikacje, a także odpowiednie cechy charakteru. Na pierwszym miejscu w swojej pracy nauczyciel nauczania początkowego powinien stawiać wspieranie rozwoju swoich wychowanków. Bardzo ważne jest, żeby zwracał on uwagę na predyspozycje i mocne strony każdego dziecka. Najlepiej byłoby więc, żeby była to osoba o miłym usposobieniu, sumienna, współpracująca i życzliwa. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym potrafią przyswajać bardzo duże ilości wiedzy, ich umysły są niesamowicie chłonne, dlatego edukacja w tym wieku jest tak ważna i należy ją odpowiednio poprowadzić. Jest to jednak wymagający, złożony i wieloetapowy proces. To właśnie w tym czasie dziecko musi nauczyć się podstaw, które będą niezbędne na wyższych etapach edukacji. Mowa tu między innymi o nauce czytania, nauce liczenia i nauce pisania. To właśnie te umiejętności będą stanowiły punkt wyjścia do dalszej nauki w wyższych klasach szkoły podstawowej. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że nauczanie początkowe musi odbywać się z poszanowaniem indywidualności każdego dziecka. Kształcenie zintegrowane powinno pobudzać wyobraźnię uczniów i zachęcać ich do działania oraz do odkrywania świata.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kształcenia zintegrowanego?

Warto podkreślić, że koncentracja uwagi w przypadku młodszych dzieci nie jest jeszcze tak do końca ukształtowana. Nauczyciel powinien, więc przeprowadzać zajęcia w taki sposób, żeby zaciekawić dzieci, a jednocześnie przekazać im potrzebną wiedzę. Żeby dziecko mogło przyswoić sobie nowe wiadomości musi otrzymać właściwie przygotowane treści, które będą odpowiednio dopasowane do jego możliwości rozwojowych. Należy również dodać, że do istotnych celów edukacji wczesnoszkolnej zaliczamy także zachęcenie dzieci do: dbania o środowisko naturalne, rozwijania ducha sportowego, prowadzenia zdrowego trybu życia czy też do nawiązywania poprawnych stosunków międzyludzkich. Kształcenie zintegrowane obejmuje, więc wszechstronny rozwój dziecka. Jeżeli zaś chodzi o ocenę postępów dzieci w tym wieku to w nauczaniu początkowym obowiązuje opisowa ocena okresowa i końcowa. Pamiętajmy, że edukacja wczesnoszkolna ma duży wpływ na dalsze życie dzieci musi być, więc przeprowadzona w rzetelny i odpowiedzialny sposób. Każdy rodzic powinien pogłębiać swoją wiedzę na temat edukacji swoich pociech. Jeżeli zatem szukamy dobrego portalu internetowego, na którym poruszane są kwestie związane ze szkołą, nauką i pomocami edukacyjnymi to jak najbardziej powinniśmy odwiedzić serwis elearningonline.pl. Na stronie elearningonline.pl odnajdziemy ciekawe informacje i godne przeczytania artykuły o edukacji.

Powiązane artykuły