Co to jest furminator i do czego służy?

furminator

Spis treści

W stacjonarnych i internetowych sklepach zoologicznych można znaleźć wiele akcesoriów do pielęgnacji sierści czworonogów. Obok najbardziej popularnych szczotek dla psów, często wybieranym gadżetem jest także furminator. Czym jest i do czego służy? O tym w artykule.

Główną funkcją furminatora jest usuwanie zbyt dużej ilości podszerstka oraz martwych włosów. Za pomocą tego narzędzia nie tylko zadbacie o wygląd sierści psa, ale też uchronicie się przed gubieniem futra przez zwierzę po mieszkaniu.

Stosowanie furminatora stymuluje także wzrost okrywy włosowej, co sprawia, że sierść pupila staje się lśniąca i zdrowa.

W swojej konstrukcji furminator jest bardzo prosty. Posiada wygodną i ergonomiczną rączkę, na końcu której znajduje się główka z gęsto osadzonymi ząbkami. Wyglądem urządzenie to przypomina zgrzebło. Narzędzie jest bardzo proste w użytkowaniu. Wystarczy przesuwać nim wzdłuż sierści zwierzaka, by usunąć niepotrzebne włosy. Stosowanie furminatora wymaga pewnej wprawy. Należy pamiętać, by używać go równomiernie na całej sierści psa i nie skupiać się nadmiernie na jednym miejscu. Istotna jest także delikatność. Podobnie jak w przypadku używania szczotki do czesania psa, nie można przyciskać urządzenia zbyt mocno do skóry pupila, by jej nie podrażnić i nie wywołać u zwierzęcia bólu.

Rodzaje furminatorów – jaki wybrać?

Właściwie wszystkie rodzaje furminatorów mają dokładnie taką samą zasadę działania. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim wielkością. Te mniejsze dedykowane są dla małych psów, a większe dla średnich i dużych. Ponadto w stacjonarnych i internetowych sklepach zoologicznych można znaleźć furminatory dedykowane konkretnemu rodzajowi sierści. Można znaleźć akcesoria przeznaczone dla psów długo- i krótkowłosych.

Pragnąc wybrać najlepszy dla naszego czworonoga furminantor, weźmy pod uwagę wielkość zwierzęcia. Drugim kryterium jest rodzaj sierści. Do krótkiego futra sprawdzą się furminatory uniwersalne lub specjalne modele dla psów krótkowłosych. W przypadku długowłosych psiaków, najlepiej jest zakupić narzędzie przeznaczone właśnie do tego rodzaju sierści.

Jeśli szukacie dobrej jakości furminatora lub szczotki do czesania psa, sprawdźcie koniecznie ofertę sklepu Wyspazwierzat.pl. Oferuje on bogatą gamę akcesoriów do pielęgnacji każdego rodzaju sierści.

Zapoznaj się także z rankingiem karm dla psów na: https://digilife.pl/ranking-suchych-karm-dla-psa/

Powiązane artykuły