Co sprawia, że kochamy literaturę erotyczną?

Spis treści

Gdy niemal każda Polka mniej lub bardziej jawnie wzdychała do przystojnego, choć mrocznego Christiana Greya, chyba nikt nie przypuszczał, że zafascynowanie literaturą erotyczną będzie w naszym kraju czymś więcej niż tylko krótkotrwałym trendem. Zakładano, że moda ta, podobnie, jak każda inna, pojawiła się nagle, aby równie nagle zniknąć. A jednak, choć Christian i Anastasia już dawno zakończyli swoją miłosną opowieść, fascynacja literaturą erotyczną nie przemija. Dlaczego więc nadal po nią sięgamy i co sprawia, że trudno oderwać się nam od historii, których wiarygodność budzi ogromne wątpliwości?

Bestseller! Kontynuacja „365 dni” – Blanki Lipińskiej: https://tantis.pl/kolejne-365-dni-kontynuacja-bestsellerow-p878831.html

Któż nie lubi baśni?

Choć to literatura obyczajowa najczęściej jest tym, co określa się mianem powieści kobiecej, nie każdy jej rodzaj jest tak samo lubiany. Powieści o „życiu”, rodzinie i o tym, że nawet zdradę można wybaczyć chcąc budować szczęście, są chętnie czytane, wiele osób przyznaje jednak, że pozostawiają pewien niedosyt. Ich fabuła zwykle stara się przekonywać nas o tym, że opisane wydarzenia mogłyby przydarzyć się również nam, nawet mniej uważna czytelniczka szybko zauważa jednak uproszczenia. I może zadać sobie pytanie, czy od takiego umownego świata nie wypada wymagać czegoś więcej?

Skoro mamy świadomość tego, że nasze życie nie przypomina tego, jakie opisują powieści obyczajowe, dlaczego nie pójść o krok dalej? Dlaczego nie opowiedzieć na nowo znanych i lubianych baśni o pięknej i bestii, Czerwonym Kapturku i Kopciuszku i dlaczego nie zrobić tego w nieco mniej grzecznej formie? W powieściach erotycznych często pociąga nas właśnie ich brak realizmu. Cóż, większość z nas ma świadomość tego, że milioner i studentka mogą mieć przede wszystkim przelotny romans. Pięknie jest jednak pomarzyć, że jest inaczej.

Zobacz także: https://tantis.pl/ten-dzien-kontynuacja-bestsellera-365-p830714.html

Czas na zerwanie z tabu

Sentyment do baśni nie wyjaśnia jednak tego, dlaczego kobiety tak bardzo fascynują ich „niegrzeczne” wersje. Okazuje się jednak, że i na tak postawione pytanie możemy znaleźć odpowiedź. Seksualność jest ważna dla coraz większej grupy kobiet, choć jednak temat ten pojawia się w ich otoczeniu, ciągle jeszcze jest zaniedbywany. Kobiety coraz bardziej świadome tego, że ich życie erotyczne nie musi być nijakie, nadal są strofowane. Często same nakładają na siebie ograniczenia wmawiając sobie, że nie interesują się tym, czym powinny. Tymczasem w powieściach erotycznych nie tylko o samym seksie, ale i o seksualności mówi się w sposób nieskrępowany. I tu wiele jest uproszczeń, a większości powieści nie da się traktować jak poradników, tabu jest jednak przełamane.

Szukasz literatury erotycznej? Odwiedź: tantis.pl

Powiązane artykuły