Biokominki – dekoracja czy sposób na dogrzanie wnętrza?

Biokominki

Spis treści

Rola domowego kominka powoli się zmienia, a to dlatego, że większość gospodarstw domowych korzysta z ogrzewania centralnego. Nie potrzebujemy już więc kominka opalanego drewnem, by w chłodne jesienne i zimowe dni było nam ciepło. Dziś kominek jest raczej symbolem domowego ogniska i stanowi przytulną ozdobę salonu. Nie należy jednak do ekologicznych rozwiązań. Jaka jest dla niego alternatywa?

Kominek na biopaliwo – co to takiego?

Kominek bio (inaczej też kominek na etanol) to rodzaj pieca lub kominka palący się żywym ogniem, a jednak niewymagający żadnej instalacji kominowej. W biokominku spala się denaturowany alkohol, a urządzenie nie generuje dymu, sadzy ani popiołu. Żeby w kominku na biopaliwo zaczął palić się ogień, wystarczy wlać do niego etanol. W wyniku spalania alkoholu powstaje para wodna i minimalne ilości dwutlenku węgla (porównywalne do ilości wydychanych przez człowieka).

Choć biokominka w salonie nie można uznać za źródło ogrzewania, w chłodne wieczory zapewnia przyjemne ciepło. Dzięki temu, że kominek na biopaliwo nie emituje szkodliwych gazów, nie musisz instalować dodatkowej wentylacji. Umieść go jednak w pomieszczeniu, w którym możesz otworzyć okno i dobrze przewietrzyć wnętrze (nie stawiaj go tam, gdzie wymiana powietrza jest ograniczona).

Jak działają biokominki?

Biokominki przypominają palące się świeczki, z tą różnicą, że do wytworzenia płomienia wykorzystują etanol, a nie wosk. Etanol wlewa się do zbiornika, w który wyposażony jest biokominek wolnostojący (np. narożny). Po uzupełnieniu pojemnika na paliwo należy użyć zapalniczki, żeby wzniecić płomień. Przez pierwsze 5 do 10 minut płomienie są niebieskawe, aż do czasu kiedy paliwo osiągnie odpowiednią temperaturę spalania. Wtedy płomień staje się soczyście pomarańczowy i wygląda tak, jak ten powstający przy spalaniu drewna w tradycyjnym kominku.

Więcej informacji o rodzajach i działaniu biokominków >>>

Jak wygląda kominek bio?

Kominki wolnostojące charakteryzują się bardzo prostą budową. Składają się z metalowej lub szklanej obudowy, zbiornika na biopaliwo oraz dodatkowych elementów dekoracyjnych (np. kamieni, ceramicznych szczapek drewna). Modele występują w różnych rozmiarach, dlatego biokominek może stać się dekoracją nawet w niewielkim salonie lub w sypialni.

biokominki

Fot.: Biokominki są dostępne w różnych rozmiarach i stylach

Kominki na biopaliwo dostępne są również w wersjach wiszących. Montuje się je podobnie jak lustra czy szafki – już po kilku minutach można cieszyć się domowym i ekologicznym ogniskiem. Biokominek jest uniwersalny i można potraktować go nie tylko jako jesienną dekorację do mieszkania, ale też jako ozdobę przed wejściem do domu.

Biokominek – czy to bezpieczne?

Produkty uboczne wytwarzane podczas spalania etanolu są znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka niż te powstające przy spalaniu drewna czy gazu. Biokominek generuje parę wodną, dwutlenek węgla i ciepło, a te produkty nie są szkodliwe dla układu oddechowego. Ilość dwutlenku węgla emitowana podczas 3 h spalania etanolu jest porównywalna do ilości CO2 produkowanego przez 2 średniej wielkości świeczki.

Czym jest biopaliwo?

Biopaliwo używane w kominkach wytwarzane jest na drodze fermentacji wybranych zbóż lub resztek pokarmowych (tzw. biomasy), dlatego należy do paliw odnawialnych przyjaznych środowisku. Jest to 100% alkohol, który zanieczyszcza się tak, żeby nie mógł być spożywany. Denaturowany etanol można kupić online lub w sklepach budowlanych. Ważne, żeby do biokominka wolnostojącego lub wbudowanego na stałe wlewać jedynie paliwo przeznaczone do tego celu.

biokominek

Fot.: Kominek na biopaliwo to unikatowa dekoracja z żywym ogniem

Jak bezpiecznie korzystać z biokominka?

Kominek na biopaliwo jest w pełni bezpieczny, o ile przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa. W kominku pali się prawdziwy płomień, zatem nie można zostawiać go zapalonego, kiedy wychodzisz z domu. Choć kominek bio służy głównie za dekorację, emituje też określoną ilość ciepła. Nie ogrzeje może dużego salonu, ale w małym pomieszczeniu może znacznie podnieść temperaturę. Przeciętnej wielkości kominek wolnostojący emituje ok. 3 kW ciepła, co odpowiada ciepłu wytwarzanemu przez piecyk elektryczny. Biokominek może podnieść temperaturę w pokoju nawet o 2–3°C! Takie urządzenie to zatem nie tylko oryginalna dekoracja w domu czy ogrodzie, ale też dodatkowe źródło ogrzewania np. do pomieszczeń szybko wychładzających się.

O czym warto pamiętać, stawiając biokominek w którymś z domowych pomieszczeń?

Biokominek narożny, wolnostojący na kawowym stoliku w salonie lub na podłodze w sypialni to nastrojowa jesienna dekoracja przywołująca na myśl ciepłe letnie dni. Kominek na biopaliwo doda uroku każdemu wnętrzu, a dzięki jego niewielkim rozmiarom i mobilności (niektóre modele są wyposażone w platformę z kółkami), możesz ustawić go w dowolnym miejscu. Używając biokominka, pamiętaj jednak o kilku zasadach, dzięki którym będzie on bezpiecznym elementem wystroju.

  • Kupuj biopaliwo dedykowane do kominków bio. Wybieraj czysty denaturowany etanol – upewniaj się, czy nie zawiera niepotrzebnych dodatków potencjalnie szkodliwych dla zdrowia.
  • Wlewaj biopaliwo do zbiornika przy pomocy lejka – w ten sposób unikniesz rozlewania etanolu poza pojemnik.
  • Do zapalania płomienia używaj długiej zapalniczki.
  • Dostosuj wielkość płomienia do wielkości obudowy.

Biokominek – dekoracja jesienna do domu

Jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze, a wieczory chłodniejsze, uzupełnij swoje wnętrze przytulnymi ozdobami Jedną z nich może stać się właśnie biokominek. Ponieważ wytwarza też ciepło, może posłużyć za źródło ogrzewania, kiedy centralne ogrzewanie jeszcze nie działa. Biokominek wprowadza przyjemny nastrój do wnętrza, a jednocześnie jest tak mało wymagający. Nie generuje żadnych odpadów, zatem nie musisz czyścić go z popiołu czy sadzy.

Jakie koszty wiążą się z biokominkiem? 1 l bioetanolu wystarcza na podtrzymanie maksymalnego płomienia przez 4 h lub minimalnego przez 8 h. Koszt 1 l wynosi ok. 10 zł, zatem 1 h palenia się kominka kosztuje 2,5 zł. Koszt miesięczny (przy założeniu, że każdego dnia spalasz 1 l biopaliwa) wynosi ok. 300 zł.

Kominek na etanol możesz postawić w dowolnym miejscu!

Biokominek wkomponuje się w każde wnętrze, a co najważniejsze może stać się też dekoracją ogrodu i stanąć na zewnątrz domu. Może też posłużyć jako klimatyczne oświetlenie niewielkiego tarasu lub balkonu. Jest bezpieczniejszy niż pochodnie lub palące się świeczki, bo płomień można w każdej chwili łatwo zgasić. Biokominek, który chcesz postawić na tarasie (lub zamontować go tam na stałe) powinien być przeznaczony do użytku na zewnątrz.

Biokominek to oryginalna i przytulna jesienna dekoracja do domu. Doda wnętrzu dużo ciepła i uroku. A w chłodniejsze dni dodatkowo Cię ogrzeje.

Powiązane artykuły