Arktyczna przygoda

Spis treści

Jeśli lubisz iskrzący śnieżny puch, zamarznięte stawy i dopiero zimą budzisz się ze snu, mamy coś specjalnie dla Ciebie – noc w lodowym pałacu. Sezonowe hotele skonstruowane wyłącznie ze śniegu i rzeźbionych bloków lodu wypełniają się turystami, którzy chcą na nowo odkryć uroki chłodu. Poniżej prezentujemy miejsce zasługujących na szczególną uwagę – Icehotel w Jukkasjärvi.

W małej, szwedzkiej miejscowości Jukkasjärvi na kole podbiegunowym mieści się urokliwy Icehotel, którego historia bardziej przypomina bajkę. Początkowo firma znana pod nazwą Jukkas działała wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim, szczególnie z racji przesilenia letniego. Wielu turystów przyjeżdżało tu, by przeżyć przygodę swojego życia w dzień polarny.

Zimą przechodził w stan hibernacji: ciemność i chłód nie znajdował zainteresowania. Wkrótce właściciele postanowili skutecznie obrócić wady lokalizacji hotelu w zalety. Na skutej lodem rzece Torne wzniesiono igloo o powierzchni 60m2 nazwane Artic Hall, które przyciągnęło rzesze zainteresowanych. Pewnej nocy, grupa turystów zamarzyła, by spędzić choć jedną noc w tym śniegowym domku. Tak zrodził się pomysł stworzenia arktycznego miejsca wypoczynkowego, a wspomniani śmiałkowie byli jego pierwszymi gośćmi.

Każdej zimy hotelowe pokoje cieszą oko nowymi rzeźbami i formami. Ale sztuka to nie wszystko. Jak spędzić noc w tak niskiej temperaturze (od -5 do -9 stopni Celsjusza), by rano się jeszcze obudzić? Lodowe łoże zamiast prześcieradła wyłożone jest skórą reniferów ułożonych na grubym materacu, a zamiast puchowej kołderki zapewnia śpiwory termiczne. Obsługa hotelowa budzi swoich gości filiżanką gorącego soku z borówki czerwonej o leczniczych właściwościach. Goście mają dostęp również do sauny w specjalnym pomieszczeniu dobudowanym do lodowego hotelu.

eśli dostajesz gęsiej skórki na samą myśl o nocy w igloo, może marzysz o ślubie w lodowej krainie? Na terenie hotelu znajduje się również kaplica, w murach której wiele par ślubowało sobie wierność. Ten wyjątkowy dzień staje się jeszcze bardziej niezwykły ze względu na magiczną atmosferę kościółka.

Zwiedzając arktyczny nie można wstąpić na gorący posiłek do Icebaru, urocze miejsce olśniewające błękitnym światłem zatopionym w lodowych rzeźbach. W menu znajdziemy lekkie posiłki oraz napoje serwowane w szklankach z lodu.

Icehotel posiada szeroki asortyment usług. Poza zwiedzaniem samego obiektu wypoczynkowego możemy wybrać zajęcia artystyczne (rzeźbienie w lodzie) lub fizyczne. Do tych ostatnich należą: jazda na nartach z instruktorem, zimowy trekking z rakietami śnieżnymi na nogach lub safari. Prawdziwie śnieżna przygoda dla wszystkich automaniaków – przedzieranie się przez gęsty las, zamarzniętą rzekę i zaspy Polaris Rangerem. Przejażdżka skuterem śnieżnym lub psim zaprzęgiem również dostarczy niezapomnianych wrażeń. Icehotel w Jukkasjärvi roztopi zatwardziałe serca i sprawi, że będziesz chciał tam wracać każdej zimy.

 

Powiązane artykuły