Architektura na świecie :”Saitan”

Spis treści

Villa Saitan wybudowana w samym środku Kioto w Japonii nazywana jest domem-liściem albo szwajcarskim serem. Jej projekt wykonała EASTERN Design Studio. Trzeba przyznać, że niesamowity kształt tego domu, pobudza finezję, kojarzy się z parkiem i drzewem z którego spadają liście.

we dwoje 2 18432 250x198 Architektura na świecie  :Saitan

Pomimo że kolor nie nastraja do takiego myślenia, brakuje tu odcieni nawiązujących do życia i natury, to w tej szarości czy delikatnym mroku można odnaleźć jakiś wątek powiązany z otaczającą nas przyrodą. Elewacja zewnętrzna domu, wykonana została z piaskowca, powoduje w ten sposób wrażenie, jakby ktoś wycinał wzory z kartki. Kształtem przypominające listki otwory, nawiązują do liści wycinanych i formowanych z wycinanki. Współpracują one z promieniami światła, nadając mu życia. Pomysł dość ciekawy, innowacyjny, nowoczesny nawet lekko szalony. Pozostawiono po środku między fasadami tej miejsce na taras lub balkon.

we dwoje 1 18432 250x170 Architektura na świecie  :Saitan

Całość wykonana w dość orientalnym stylu, brakuje obecnie modnej “kantowatości”, a przeważają ciekawe kształty, ubarwiające ten z materiału jakby się wydawało  “ciężką” . Dużo tutaj odmian granitu, który w połączeniu ze światłem tworzy ciekawe kompozycje.

Powiązane artykuły