Apartament vs condohotel

Spis treści

Rynek nieruchomości nad Morzem Bałtyckim przeżywa rozkwit. Ciągle rosnąca popularność wakacji nad Bałtykiem oraz rekordowo niskie stopy procentowe sprawiają, że coraz więcej osób pragnie spełnić swoje marzenia o apartamencie nad morzem. Na rynku dostępne są trzy główne typy inwestycji: apartamenty prywatne, dające właścicielom nieruchomości najwięcej swobody, condohotele z pokojami hotelowymi, które są przeznaczone do użytku inwestora przez kilka, kilkanaście dni w roku oraz aparthotele, czyli apartamentowce zarządzane przez operatorów.

Zakup apartamentu inwestycyjnego to obecnie najlepszy sposób na wypracowanie wysokiego dochodu pasywnego, zyski z wynajmu tego typu nieruchomości mogą być równie wysokie jak zyski płynące z wynajmu mieszkania w dużym mieście w dobrej lokalizacji. Często może nawet je przewyższać. Wybór mieszkania nad morzem, którego cechami są wysoki standard wykończenia, doskonała lokalizacja i kompleksowy metraż, pozwoli osiągnąć przychód od 350 do nawet 700 PLN na dobę – w zależności od okresu oraz wielkości lokalu. Poznaj apartamenty w Krynicy Morskiej na sprzedaż: odkryj zalety inwestycji PORT-KRYNICA, położonej nad brzegiem Zalewu Wiślanego, blisko morza.

Apartamenty wakacyjne dobrą alternatywą dla zakupu nieruchomości w systemie condo- i apart- hotelu.

Zakup apartamentu wakacyjnego nad morzem to dobry pomysł dla osób, które nie lubią być ograniczone i chcą dowolnie dysponować swoim apartamentem inwestycyjnym. Kupując apartament prywatny, w popularnym kurorcie, od razu stajemy się jego właścicielami. Nikt nie wyznacza nam dni, w które możemy przyjechać do naszego mieszkania, apartamnentu za który który naszą własnością. Apartament prywatny może być zupełnie bezobsługowy, wszelkich formalności i kwestii związanych z obsługą gości może dokonywać profesjonalny operator działający na lokalnym rynku. Profesjonaliści zajmą się marketingiem i wynajmem Twojego mieszkania, by zmaksymalizować zyski, płynące z jego wynajmowania oraz uzyskiwać możliwie najwyższy zwrot z Twojej inwestycji. W przypadku prywatnego apartamentu, zarządzanego przez agencję nie istnieją ograniczenia. Wykładając kilkaset tysięcy złotych na zakup lokalu, tylko w prywatnym apartamencie poczujemy się jego prawdziwymi właścicielami. Condohotel, często nie daje takiej wygody. To co różni condohotel od aparthotelu, czy też apartamentu inwestycyjnego to wielkość lokalu i jego wyposażenie.

Czy warto inwestować w condohotele?

Pierwsze condohotele zaczęły powstawać w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy już w latach 80-tych ubiegłego wieku. Ten popularny system nieruchomości dewelopersko-hotelowych staje się coraz popularniejszy także w Polsce. Na czym polega inwestowanie w condohotele? Inwestor kupuje konkretny pokój hotelowy, z którego może korzystać, gdy jego apartament nie jest wynajmowany turystom. Każdy z właścicieli podpisuje umowę na czas określony, w której pojawia się informacja o stopie zwrotu z zainwestowanego kapitału, włożonego w zakup pokoju hotelowego w systemie condo. Czas, jaki właściciel lokalu może spędzić w swoim mini apartamencie, jest ściśle regulowany i nie przekracza kilkunastu dni w roku. Taka inwestycja może być opłacalna, pod warunkiem, że condohotel położony jest w świetnej lokalizacji i oferuje wynajem pokoi z dobrym stosunkiem cena/jakość. W umowach inwestycji typu condohotel mogą znajdować się zapisy, które w dłuższej perspektywie zaszkodzą inwestorowi. Zdarza się, że obiecywany zysk, czy też zwrot z inwestycji jest niższy niż ten prezentowany w materiałach reklamowych – wtedy condohotel jest zmuszony renegocjować warunki umów z inwestorami.

Stopa zwrotu z inwestycji: apartament i condohotel.

Na rynku działają różne odmiany systemu condohoteli. U dużych operatorów sieciowych, inwestorzy mogą mieć gwarantowany dochód tylko przez kilka pierwszych lat od uruchomienia obiektu. Apartament wakacyjny gwarantuje stały zwrot inwestycji wynoszący około 8% w skali roku. Po wygaśnięciu umowy z operatorem condohotelu sprzedaż takiego lokalu będzie znacznie trudniejsza niż mieszkania. Popyt na pokoje hotelowe z rynku wtórnego jest minimalny. Pełnometrażowy apartament wakacyjny w atrakcyjnej lokalizacji o wiele szybciej znajdzie nowego właściciela, lokale tego typu zawsze cieszą się zainteresowaniem inwestorów na rynku wtórnym.

Apartament prywatny: ceny nieruchomości rosną.

Wybierając zakup prywatnego apartamentu nad morzem, mamy większą pewność, że za wiele lat jego wartość będzie wysoka. Prognozy jednoznacznie wskazują, że ceny takich nieruchomości będą rosły na przestrzeni lat. Oczywiście cena zależy od wielu czynników jak chociażby lokalizacja oraz zagospodarowanie terenu. Zakup apartamentu inwestycyjnego to doskonałe zabezpieczenie przyszłości rodziny lub zapewnienie sobie komfortowego lokum nad morze, by spędzić w nim jesień życia.

Prywatny apartament wakacyjny nad Bałtykiem to propozycja dla świadomych inwestorów, chcących zarabiać na mieszkaniu i odwiedzać je, kiedy tylko mają na to ochotę.

Powiązane artykuły