W wyposażeniu mieszkania, domu, przestrzeni biurowej, usługowej, handlowej czy produkcyjnej istnieją elementy, na które przeważnie nie zwracamy uwagi. Ich obecność użytkownikom pomieszczeń jest obojętna, choć nawet niepozornie wyglądające moduły montuje się w konkretnym celu. W tę charakterystykę świetnie wpisuje się anemostat – co kryje się pod tą enigmatycznie brzmiącą nazwą?
Anemostat – definicja
Gdybyśmy zapytali przysłowiowego przeciętnego Kowalskiego, czym jest anemostat, zapewne nie otrzymalibyśmy konkretnej odpowiedzi. Pojęcie wydaje się bowiem dość obce, fachowe, zarezerwowane dla jakiejś wybranej branży, a okazuje się, że ów komponent towarzyszy nam zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i pracy.
Anemostat stanowi zwieńczenie sieci wentylacyjnej. Występuje przeważnie w prostych formach: okrągłej lub kwadratowej, głównie spotyka się modele w białym kolorze, ale i anemostat czarny bezproblemowo w sklepach budowlanych można zakupić.
Jaką rolę pełni anemostat?
Anemostaty dzieli się na nawiewne oraz wywiewne. Pierwsze z wymienionych mają za zadanie dostarczać do wnętrza powietrze świeże, zaś rola tych drugich jest zupełnie odwrotna. Anemostaty wywiewne odprowadzają bowiem powietrze z pomieszczenia, jednocześnie uwalniając przestrzeń od zanieczyszczeń w postaci wilgoci czy zbyt dużej ilości dwutlenku węgla.
Jest to zatem ogniwo o niezbyt skomplikowanej strukturze i zarazem jedyny widoczny człon sieci wentylacyjnej. Produkcja i dystrybucja elementów wentylacyjnych i klimatyzacji – Projekt Wentylacja proponuje rozwiązania, które mogą zostać wykorzystane zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorstwa.
Najczęściej anemostaty produkuje się z tworzywa sztucznego lub metalu. I choć walory praktyczne tego elementu wydają się oczywiste, to warto też pamiętać, że odpowiednio dobrany pozwoli osiągnąć zadowalający oko efekt wizualny, wpływając na harmonię aranżacji wnętrza i korzystnie oddziałując na estetykę pomieszczenia.