Alkoholowy zawrót głowy

Spis treści

Nawet najlepszy trunek na świecie będzie smakował zupełnie zwyczajnie, gdy kosztuje się go przy użyciu zwykłego szkła. Dla tych najbardziej wyrafinowanych gatunków alkoholi przeznaczone są zupełnie inne – wręcz zniewalające – szklanki, kieliszki, karafki. Czasami warto też spojrzeć na świat napojów, alkoholi pod zupełnie innym kątem – z humorem i fantazją. Przedstawiamy najbardziej eleganckie, udziwnione, niespotykane szkła na świecie.

verremeneauverse Alkoholowy zawrót głowy

Pierwszą będzie piękny kieliszek (a może raczej karafka) do wina, w kształcie serca, a właściwie jego tętnic. Nazwana “Little heart” szklanka jest dosyć wysoka (20cm), dzięki czemu mieści 20cl trunku. Wykonana z borokrzemianowego szkła uszczęśliwi jedynie 12 osób, gdyż tylko tyle sztuk zostanie wyprodukowanych. Cena? 1300 Euro plus opłata za przesyłkę. Od zawsze było wiadomo, że czerwone wino dobrze działa na serce, a z takim kieliszkiem będzie się mieć serce jak dzwon.

verremeneaured6 Alkoholowy zawrót głowy
plonge Alkoholowy zawrót głowy

verremeneautable2 Alkoholowy zawrót głowy


W podobnym tonie zostało wykonane jej rodzeństwo, które przypomina konary drzewa:

nc2b05 bouteille nidface Alkoholowy zawrót głowy

nc2b05 verse1 Alkoholowy zawrót głowy

nc2b05 waterblack Alkoholowy zawrót głowy

Wersja powyżej ma 62 cm i pomieści całą butelkę wina. Kosztuje 2200 Euro (plus koszty przesyłki) i również jest ograniczona do jedynie 12 sztuk. Zdjęcia poniżej przedstawiają podobną karafkę, której cena jest niższa o 100 Euro, aczkolwiek szczegóły techniczne są takie same jak u jej siostry. Wygląd niestety jest trochę bardziej udziwniony.

nc2b06verse Alkoholowy zawrót głowy

nc2b06pour Alkoholowy zawrót głowy


Kolejne dwie stylem nawiązują do poprzednich.

nc2b02 red Alkoholowy zawrót głowy

Choć ich kształt jest nieco bardziej stonowany, nadal rzuca się w oczy i pięknie prezentuje się z czerwonym winem.

nc2b02 rose top Alkoholowy zawrót głowy

nc2b02 glitter Alkoholowy zawrót głowy

nc2b04 red top Alkoholowy zawrót głowy

nc2b04 red Alkoholowy zawrót głowy

nc2b04 rose bottle Alkoholowy zawrót głowy


“Nakarmić psa, wyrzucić śmieci, wyjść do kina” – jest tyle rzeczy, które trzeba pamiętać. Teraz listę “do zrobienia” można mieć zawsze przy sobie: w pracy, przy śniadaniu, podczas lunchu. Dzięki tej szklance możliwe jest zapisywanie notatek na jej zewnętrznej ściance, by potem je usunąć (zwykłą gumką) i następnego dnia zapisać nowe! Pomysł genialny, a jakże praktyczny! Do zestawu dołączony jest mały ołówek z gumką. Koszt to 16 dolarów. Zamówień można dokonywać na stronie www.

glassware08 Alkoholowy zawrót głowy


Zamek do połowy zapięty, czy do połowy rozpięty? Oto jaki dylemat czeka przyszłego nabywcę tego okazałego kieliszka do martini. Należy dodać, że szklanka została wyposażona w prawdziwy suwak (reszta elementów jest namalowana). Na stronie producenta można przeczytać, że farba której użyto do namalowania zamka zawiera szkodliwe chemikalia, które mogą prowadzić do problemów… z potencją! Cena seksownej szklanki to 99,99 dolarów za zestaw 4 sztuk. Zamówienia można składać tutaj.

335 050p1 Alkoholowy zawrót głowy


Następna propozycja z pewnością ucieszy osoby, które niechętnie podchodzą do tematu łyżeczek do herbaty. Dwaj młodzi francuscy projektanci stworzyli samomieszającą szklankę. Na dole szklanki umieszczono małą ceramiczną kulkę, która po wprawieniu szklanki w ruch miesza herbatę lub rozpuszcza cukier! Proste i genialne! Kształt szklanki (owalny spód) zapewnia pełne bezpieczeństwo – kulka przylega do ścianki podczas picia, więc zakrztuszenie nam na szczęście nie grozi.

teal1604 800x776 Alkoholowy zawrót głowy

Tea Latern to produkt specjalnie dla tych, którzy mają już dość poparzonych przez gorące napoje rąk. Problem został rozwiązany przez Stephanie Forsythe i Todd MacAllen ze studia molodesign.

molo tea lantern3 jun 04 Alkoholowy zawrót głowy

Innowacyjny produkt składa się wyłącznie ze szkła, dzięki czemu jego piękno jest jeszcze bardziej wyeksponowane. Tea Latern to tubka wykonana z dwóch ścian szkła, pomiędzy którymi jest próżnia. Dzięki temu Tea Latern izoluje warstwę gorąca od twoich rąk.

molo tea lantern2 jun 041 Alkoholowy zawrót głowy

Podwójna ściana zapewnia idealną temperaturę podania napoju, przy czym tubkę nadal można trzymać w ręku, bez ryzyka oparzenia. Świeczka u podstawy służy utrzymaniu odpowiednio wysokiej temperatury napoju. Całość wykonana jest z borokrzemianowego szkła.


Co jest niezwykłego w tym kubku? Chyba tylko to, że wygląda jak plastikowy, a jest zrobiony ze szkła. Pewnie robiłby niezłą furorę podczas ogrodowych party. Pomysłodawcą jest Maxim Velcovsky (Czech), a cena ręcznie wykonanej szklanki to 21 dolarów.

glassware15 Alkoholowy zawrót głowy


Szafirowa elegancja to Botanical Martini Glass – niezwykle gustowna szklanka z odnóżami niczym gałęzie bądź korzenie drzew. Powstała przy współpracy Simon Moore z Benjamin Hubert. Szklanka może się poszczycić wygraną jako Runner Up w Bombay Sapphire designer glass awards 2008.

glassware03 Alkoholowy zawrót głowy


Ta propozycja z pewnością sprawi, że Twoi znajomi szerzej otworzą oczy przy podnoszeniu kieliszków do toastu. Kolekcja kieliszków, które mogą być napełniane z dwóch stron (niestety nie jednocześnie) została wykonana przez przedstawicieli różnych narodowości. Każda z nich nosi imię człowieka odpowiadające danemu kraju. I tak mamy kufel do piwa o imieniu Karl (Niemcy), Mehmet (Turcja) – kieliszek do szampana, czy Pierre (Francja) – kieliszek do wina białego i czerwonego. Pomysłodawca kolekcji (Karim Rashid) za ten nietuzinkowy pomysł otrzymał nagrodę Turkish design house Gaia&Gino. Cena od 75 do 145 dolarów za sztukę. Zamówienia można składać tutaj.

amkr east Alkoholowy zawrót głowy


Następna propozycja to istna rewolucja dla koneserów wina. Stopka przymocowana do boku kieliszka nadaje mu dużo elegancji oraz szyku. Wspaniale to wygląda w kobiecych dłoniach, mężczyzna pewnie by sobie nie poradził…

glassware17 Alkoholowy zawrót głowy


Oto karafka do wina (Rainman), która w wolnych chwilach może posłużyć jako… konewka do podlewania kwiatków! Trzeba przyznać, że karafce nie można odmówić szyku i elegancji. Otwory na górze sprawiają, że wino leje się jak z fontanny, zapewniając nie tylko doznania smakowe, ale i wzrokowe.

rainman01 Alkoholowy zawrót głowy

rainman04 Alkoholowy zawrót głowy


Szklanka w szklance? Nie, to jedynie złudzenie optyczne, a właściwie, świetnie wyprofilowane wnętrze, które oczaruje oczy nabywcy. Szklanki są sprzedawane po cztery sztuki w eleganckim pudełku. Takie szkło sprawi, że nawet kiepskiej jakości będzie smakował po prostu wybornie. Cena to 74,95 dolarów. Zamówień można dokonywać poprzez stronę www.

ghost goblet 72 Alkoholowy zawrót głowy

ghost goblet gift box 500 Alkoholowy zawrót głowy


Duńska asceza i zachowawczość znalazły odzwierciedlenie z kolei w tej szklance (projekt Martena Baptista dla firmy Umbra). Trójkątna podstawa jest wykonana z najwyższą dbałością o szczegóły, więc nie należy się martwić o stabilność kieliszka. Sprzedawane w zestawie 4 sztuk, kosztują 100 dolarów. Czas dostawy – do dwóch tygodni. Strona sklepu tutaj.

trojnoga szklanka Alkoholowy zawrót głowy

trojnoga szklanka 2 Alkoholowy zawrót głowy


Rocking glass jest przeznaczony dla tych, którzy lubią tańczyć. Dzięki specjalnie wyprofilowanej stopie szklanki, raz wprawiona w ruch buja się niczym zawodowy tancerz. Producent gwarantuje, że szklanka się nie przewróci, aczkolwiek trzeba uważać na napój, który może się wylać. Jest to świeże spojrzenie na tradycyjne szklanki do np. whisky. Zestaw 4 sztuk kosztuje tylko 25,50 dolarów. Warto mieć takie w swojej kolekcji.

glassware02 Alkoholowy zawrót głowy

YouTube Preview Image


Piękne karafki do wina od Riedel (firma specjalizująca się w produkcji i sprzedaży szklanych akcesoriów do alkoholi) sprawią, że goście oniemieją z zachwytu. Ich forma nawiązuje nieco do flakonu z kwiatami. Ich cena znajduje się w kategorii “Exclusive” stąd wniosek, że nie każdego będzie stać na taką atrakcję w domu… Więcej na stronie producenta.

0401riedel Alkoholowy zawrót głowy


Coś dla fanów piwa, którzy nie mogą rozstać się z butelką, jednak zmuszeni są do tego przez otoczenie. Rozwiązanie wyszło od firmy Fred i nosi nazwę Hopside Down.

glassware10 Alkoholowy zawrót głowy


Na sam koniec, zdecydowanie najbardziej eleganckie (i najdroższe), pełne polotu kieliszki do szampana, które tworzą fontannę pełną bąbelków. Od największego do najmniejszego kieliszka szampan przelewa się małym strumieniem, niczym przez serię następujących po sobie kryształowych kaskad, tworząc niesamowitą aurę wśród spektatorów. Wszystkie 6 kieliszków pomieści całą butelkę szampana. Cena to 850 Euro. Zamówień można dokonać poprzez sklep internetowy. Na dostawę czeka się dwa tygodnie.

glassware16 Alkoholowy zawrót głowy

Powiązane artykuły