66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Spis treści

Już w najbliższą środę, 2. września, rozpocznie się 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Na czele tegorocznego jury stanie Ang Lee, amerykański reżyser chińskiego pochodzenia, dwukrotny laureat „Złotego Lwa”. Impreza potrwa do 12. września.

W tym roku w Wenecji zaprezentowane zostaną z 71 krajów, najwięcej z Europy i Stanów Zjednoczonych. 24 produkcje zawalczą w konkursie głównym o „Złotego Lwa”. Poza tym odbędzie się konkurs ów krótkometrażowych („Corto Cortissimo”) oraz cykl „Horyzonty”. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć też na pokazach pozakonkursowych.

Na otwarciu tegorocznego festiwalu pokazany zostanie włoski „Baaria” Giuseppe Tornatore, który powalczy także o „Złotego Lwa”. Na zakończenie , po ogłoszeniu laureatów,  publiczność obejrzy chińską produkcję „Chengdu, wo ai ni” (Chengdu, I Love You) w reżyserii Fruita Chana.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to najstarsza impreza kinematograficzna na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1932 roku, ale korzenie festiwalu sięgają końca XIX wieku. Venice Biennale to też jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie filmu.

Pokazy ów odbywają się rano, popołudniu, wieczorem i w nocy w Sala Grande, PalaBiennale i Sala Darsena. Ceny biletów na najbardziej znaczące pokazy wahają się od 150 do 1 350 euro. Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej festiwalu: http://www.labiennale.org/

Powiązane artykuły