5 najczęściej zadawanych pytań o odzież motocyklową

Spis treści

Odpowiednie ubranie to podstawowy element wyposażenia każdego motocyklisty. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z roli, jaką pełni. Wielu fanów jednośladów ma też problem z wyborem odpowiedniej dla siebie odzieży. W tekście odpowiemy na pięć pytań, które najczęściej pojawiają się przy szukaniu ubrań dla motocyklistów.

Poniższe porady pomogą Ci wybrać wysokiej jakości odzież oraz wskażą, jak dbać o poszczególne części stroju. Wyjaśnimy również, dla kogo najlepsza będzie kurtka skórzana, a kto powinien inwestować w ubrania z tkanin syntetycznych, jak kurtka motocyklowa tekstylna.

  1. Dlaczego odzież motocyklowa to niezbędny element podczas jazdy jednośladem?

Odzież motocyklowa chroni przed urazami i zabezpiecza motocyklistę w newralgicznej sytuacji. Osłania praktycznie każdą część ciała. Jazda w wysokiej jakości ubraniach sprawia, że ewentualna wywrotka nie musi kończyć się od razu uszkodzeniem ręki, nogi czy kręgosłupa. Wszystko dzięki mocnym protektorom (ochraniaczom), które przyjmują na siebie siłę uderzenia i ograniczają tarcie.

Poza tym ubrania motocyklowe mają właściwości termoregulacyjne, ułatwiają skórze oddychanie i nadają się do wykorzystania zarówno w trakcie jazdy po mieście, jak i podczas dalekich podróży.

  1. Co wchodzi w skład pełnego stroju motocyklisty?

Kompletny strój dla odpowiedzialnego motocyklisty zabezpiecza wszystkie części ciała. Najważniejszy jest kask, który chroni głowę i może uratować zdrowie, a nawet życie. Na kasku nie wolno oszczędzać! Musi mieć przede wszystkim mocną skorupę, ale też amortyzującą wstrząsy wyściółkę i wygodne wnętrze.

Poza kaskiem w skład stroju wchodzą przede wszystkim kurtka i spodnie lub jednolity kombinezon. Te elementy stroju osłaniają kręgosłup, korpus, ramiona, a także nogi motocyklisty. Nie dopuszczą do bolesnych urazów, oparzenia ani otarcia skóry.

Istotne są także buty, które usztywniają nogę i chronią ją przed ewentualnym złamaniem czy zwichnięciem. Warto dodać do tego rękawice, które zabezpieczają wrażliwe kości palców i zwiększają komfort termiczny. Ważna jest również bielizna termoaktywna, która odpowiada za regulację temperatury ciała w trakcie jazdy. W chłodne dni magazynuje ciepło, a w trakcie pory letniej odprowadza nadmiar wilgoci i stabilizuje warunki termiczne.

  1. W jaki sposób dopasować rozmiar kolejnych elementów ubioru fana jednośladów?

Pamiętaj, że wyłącznie dobrze dobrany rozmiar odzieży sprawia, że ta spełnia swojej funkcje. Protektory muszą stabilnie leżeć na przeznaczonych do tego miejscach, nie ruszając się w trakcie jazdy. To istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. W razie ewentualnego uderzenia niestabilnie leżący ochraniacz może się przesunąć, co zmniejszy szanse na skuteczne zabezpieczenie kręgosłupa czy nogi. Poza tym prawidłowy rozmiar to komfortowa jazda nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Na co zwracać w takim razie uwagę podczas kupowania kurtki lub spodni? Nie sugeruj się rozmiarami typu M czy L – każdy producent może mieć inną rozmiarówkę. Dokładnie skontroluj obwód klatki piersiowej, długość ramion czy pas. Następnie wartości te dopasuj do wymiarów produktu. Pamiętaj, że każda szanująca się marka podaje bardzo szczegółowe informacje o specyfikacji rozmiarowej swoich artykułów.

  1. Jaka odzież będzie lepsza – skórzana czy tekstylna?

Wszystko zależy od charakterystyki Twojej jazdy. Jeżeli poruszasz się motocyklem turystycznym i udajesz się często w dłuższe trasy albo zależy Ci głównie na wygodzie i komforcie – najlepiej zainwestować w ubrania tekstylne. Te wykonane są z lżejszych i bardziej swobodnych materiałów. Idealnie regulują temperaturę ciała, dzięki czemu można w nich jeździć latem, a także jesienią. Kurtka z tkanin syntetycznych jest też tańsza niż jej skórzany odpowiednik.

Skóra to rozwiązanie polecane osobom, dla których ochrona to najwyższy priorytet. Kurtki skórzane są bardzo odporne na przetarcia i mogą wytrzymać nawet bardzo duże obciążenie. Nadają się więc do jazdy sportowej. Są również niezwykle stylowe i pasują do wizerunku ulicznego motocyklisty. Z tego względu korzystają z nich fani cruiserów czy chopperów. Warto pamiętać, że są cięższe niż ich tekstylne odpowiedniki i nie zapewniają tak wysokiego komfortu termicznego latem.

  1. W jaki sposób dbać o odzież motocyklową?

Przynajmniej dwa razy w roku – na rozpoczęcie i zakończenie sezonu – zrób dokładny przegląd wszystkich ubrań motocyklowych. Sprawdź, czy nigdzie nie ma uszkodzeń mechanicznych lub przetarć. Jeżeli są, wymień odzież na nową. Stosuj specjalne impregnaty do ochrony skóry czy materiałów tekstylnych, a po każdej wyprawie dokładnie oczyść powierzchnię tkaniny z brudu. Dzięki temu Twoje ubrania będą dłużej nadawać się do użycia, a każdy wyjazd będzie bezpieczny i komfortowy. 

Powiązane artykuły